Kilit Kavramının Ortaya Çıkışı
Kilit Kavramının Ortaya Çıkışı

Kilit Kavramının Ortaya Çıkışı

Kilit insanların evlerini ve çeşitli eşyalarını güvende tutmaları için kullandıkları bir araçtır. Geçmişten günümüze kilitlerin bir sürü çeşidini görmek mümkündür.

Kilit insanların yerleşik hayata geçmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Eskiden insanlar hayvanların postlarıyla kapılarını kapatırken zamanla sert cisimlerle kapatma ihtiyacı duymuş ve kilidin icadı böylelikle başlamıştır. İlk kilit Mısırlılar tarafından yapılmıştır. Bu kilit örneğinin 4000 yıllık olduğu ve ahşaptan yapıldığı bilinmektedir. Ahşaptan yapılan kilitlerin çeşitli uzunluktaki pimleri vardı ve  anahtarla açılımı sağlarlardı. Mısırlı Linus Yale ilk modern pimli kilidi üretmiştir. Anahtar ve kilit sisteminin ilk patenti 1778 yılında Robert Barron tarafından İngiltere’de alındı. 1784 yılında Joseph Bramah emniyet kilidinin patentini almıştır. Patenti alırken anahtar ve kilidi açılamaz unvanını da  almaya layık görüldü. 1857 yılında James Sargent dünyanın ilk değiştirilebilir şifreli ve şifresiz anahtar ve kilidini yapmayı başarmıştır. Henry Soref 1821 yılında Soref Mastır Lock Company adlı şirketi kurmuş ve ilk asma kilidin patentini 1924 yılında almıştır. 

Kilitlerin farklı alanlarda kullanılma maksadına göre değişebilmektedir. Örneğin; Kapı kilidi, otomobil kilidi, kabin kilidi, kumbara kilidi, bisiklet kilidi, telefon kilidi vs. gibi.