Araç Kilitleme Sistemlerinin Tarihçesi
Araç Kilitleme Sistemlerinin Tarihçesi

Araç Kilitleme Sistemlerinin Tarihçesi

Klasik kilitlerin kullanım prensibi, anahtar deliği çıkıntılarına dayanmaktadır. Doğru anahtarın çıkıntıları anahtar deliği çıkıntılarına uygun ise kilit açılır. 

Geçmişte otomobiller için üretilen ilk kilitler, ev kilitlerine benzerdi. Arabalar için kullanılan kilitler hem arabaların kapılarını açmaya hem de arabaları çalıştırmaya uygundu. Aynı anahtar sisteminin hırsızlık oranını yüksek tutması nedeniyle araba kapıları ve araba ateşlemesi için farklı anahtarlar üretildi. Böylece farklı kilitlerle soygunların bir nebze önüne geçilmiş oldu.

Modern otomobillerde, mekanik kilit teknolojisi yerini elektronik kilitlere bırakmıştır. Elektronik kilitlerin içinde küçük çipler vardır ve bu çipler bir araba için özel olarak tasarlanmıştır. Bu, aynı marka ve model arabaların birbirine kilitlenmesini önler. Hatta teknolojik elektronik kilitler sadece kapıları kilitlemek için kullanılmamaktadır. Bu kilitler aynı zamanda aracın bagaj kısmının ve yakıt bölmesinin kilidini açmak için de kullanılır.  

Biz Olcay Kilit Sanayi ve Ticaret A.Ş. araç kilit sistemi konusunda uzman bir firmayız. Kilit sektörünün lider firmasıyız. Araçlarınızın güvenliği sadece sizin için değil bizim için de önemlidir. Bu nedenle araç kilit sistemi konusunda Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyor ve yeni teknolojiler üretiyoruz.